Procedury bezpieczeństwa
w czasie pandemii
w Społecznej Szkole Podstawowej nr 23 w Grodzisku Mazowieckim
od 1 września 2021 r. do odwołania
Postanowienia ogólne
Od 1 września 2020 r. uczniowie rozpoczynają naukę w szkole w formie stacjonarnej
przy uwzględnieniu wytycznych Głównego Inspektora Sanitarnego i Ministra Zdrowia.
Organizacja zajęć lekcyjnych
- Ze względu na sytuację epidemiczną ogranicza się obecność osób trzecich w szkole. Do szkoły mogą wchodzić opiekunowie najmłodszych dzieci – klasy I-III z zachowaniem zasad :
– 1 opiekun na dziecko
– dystans od kolejnego opiekuna z dzieckiem – minimum 1,5 m
– dystans od pracowników szkoły – 1,5 m
– opiekunów obowiązują zasady zasłaniania nosa i twarzy oraz dezynfekcja rak – płyny do dezynfekcji są w każdym budynku przy wejściu, na świetlicy oraz w salach lekcyjnych
– opiekunowie wszystkich uczniów wypełniają oświadczenie dotyczące zajęć sportowych – załącznik nr 1 do procedur
– opiekunowie wszystkich uczniów wypełniają oświadczenie o stanie zdrowia dziecka – załącznik nr 2 do procedur
- Każda grupa dzieci przebywać będzie w wyznaczonej i stałej sali z wyjątkiem prowadzenia zajęć z w-f oraz informatyki. Każdy uczeń ma przydzielona ławkę , której nie wolno zamieniać.
- Sale lekcyjne będą systematycznie wietrzone, a uczniowie będą w miarę możliwości spędzali dużo czasu na świeżym powietrzu. Po każdym pobycie grupy w innej sali , podłoga i sprzęt będzie dezynfekowany. Nauczyciele klas I-III będą organizować przerwy dla swoich uczniów w interwałach adekwatnych do potrzeb ( nie rzadziej niż raz na 45 minut)
- Uczniowie klas IV-VIII będą czekali na zajęcia lekcyjne wraz z opiekunami w wyznaczonych miejscach w pobliżu swoich sal lub w salach , aby zachowywać w miarę możliwości dystans na korytarzach. Dla uczniów klas IV – VIII będą zorganizowane przerwy na korytarzu i w salach – przemiennie , a w miarę możliwości na boisku szkolnym.
- W sali, w której przebywać będą dzieci, nie może być zabawek, przedmiotów, sprzętów, których nie można skutecznie uprać lub zdezynfekować (np. pluszowe zabawki), a wykorzystywane przybory sportowe – piłki, skakanki, obręcze będą dokładnie dezynfekowane.
- Uczeń posiada własne przybory i podręczniki, które w czasie zajęć mogą znajdować się na stoliku szkolnym ucznia lub w tornistrze.
- Uczniowie nie powinni wymieniać się przyborami szkolnymi między sobą.
- Uczeń nie powinien zabierać ze sobą do szkoły niepotrzebnych przedmiotów.
- Szkoła będzie ograniczała organizowanie większych skupisk dzieci w jednym pomieszczeniu. Apele zostaną zastąpione komunikatami i zarządzeniami , które będą przekazywane za pośrednictwem wychowawców klas.
- Dzieci, pod nadzorem nauczycieli, powinny przebywać na świeżym powietrzu na terenie placówki, mogą korzystać z placu zabaw, przy zachowaniu możliwie maksymalnej odległości i zmianowości grup.
- Sprzęt na placu zabaw będzie regularnie czyszczony z użyciem detergentu lub dezynfekowany.
- Na boisku mogą przebywać dwie grupy dzieci przy założeniu, że zachowany jest między nimi dystans.
- Sprzęt na boisku wykorzystywany podczas zajęć będzie regularnie czyszczony z użyciem detergentu lub dezynfekowany.
- . Po każdych zajęciach używany sprzęt sportowy oraz podłoga będą umyte lub zdezynfekowane.
- Szkoła będzie ograniczać aktywności sprzyjające bliskiemu kontaktowi pomiędzy uczniami przebywającymi w klasie i świetlicy szkolnej.
- Wychowawcy klasy oraz świetlicy będą wykorzystywać do szybkiej komunikacji z rodzicami wykaz telefonów.
Rodzice są zobowiązani do przekazania opiekunom numerów telefonów, pod którymi są dostępni w ciągu dnia , również telefony do pracy.
- Obecność osób trzecich w szkole zostaje ograniczona do niezbędnego minimum, przy zachowaniu wszelkich środków ostrożności
(m. in. osłona ust i nosa, rękawiczki jednorazowe, dezynfekcja rąk, tylko osoby zdrowe).
- Rodzice i opiekunowie przyprowadzający i odbierający dzieci do/ze szkoły mają zachować dystans społeczny w odniesieniu do pracowników placówki, innych dzieci i ich rodziców, wynoszący, co najmniej 1,5 m.
- W zajęciach w szkole mogą uczęszczać tylko dzieci zdrowe, bez objawów sugerujących chorobę zakaźną.
- Na podstawie pisemnej zgody rodzica każde dziecko zostanie poddane pomiarowi temperatury przy wejściu do przestrzeni wspólnej.
Nie odnotowuje się, jaką temperaturę ma dane dziecko, a jedynie sprawdza, czy jest podwyższona. Wynik powyżej 38 0C oznacza, że rodzic powinien przedstawić zaświadczenie lekarskie, że dziecko jest zdrowe.
- Dzieci do szkoły mogą być przyprowadzane/odbierane przez osoby zdrowe. Jeśli w domu przebywa osoba na kwarantannie lub izolacji w warunkach domowych, nie wolno przyprowadzać dziecka do placówki.
- Jeżeli dziecko przejawia niepokojące objawy choroby, należy je odizolować w wyznaczonym miejscu, z zapewnieniem odległości od innych osób, i niezwłocznie powiadomić rodziców w celu pilnego odebrania dziecka ze szkoły.
- W przypadku kiedy przepisy nałożą na szkołę większą izolację, szkoła jest w stanie podzielić większe klasy na grupy w taki sposób , aby wszystkie dzieci mogły uczyć się stacjonarnie. Podział taki może spowodować skrócenie zajęć do 30 minutowych oraz zmianę planu , ale uchroni szkołę przed nauczaniem zdalnym. Szkoła przygotowała salę informatyczna do zajęć z innych przedmiotów oraz jadalnię w obu budynkach i salę gimnastyczną .
- W szkole jest wydzielone pomieszczenie , które w krytycznym momencie będzie pełniło funkcje izolatki.
- Szkoła zobowiązana jest do przestrzegania przepisów prawa , w tym zarządzeń MEN. Jeżeli MEN zmieni harmonogram i kalendarz roku szkolnego , szkoła będzie musiała się do tych przepisów dostosować.
- W przypadku nakazu przejścia na nauczanie zdalne szkoła stworzy elastyczne plany zajęć. Lekcje on – line będą trwały 25-30 minut z ograniczeniem do 5 godzin lekcyjnych dla klas I-III i 7 godzin lekcyjnych dla klas IV -VIII oraz świetlicę on – line dla klas I –III od godziny 12:30 do 15:00.
27.Kontakt rodziców ze szkoła pozostaje za pośrednictwem dziennika elektronicznego oraz telefonu do sekretariatu – 22 755-70-18
Higiena, czyszczenie i dezynfekcja pomieszczeń i powierzchni
- Osoby dorosłe, wchodzące do budynku powinny zdezynfekować ręce, obowiązkowe są również rękawiczki ochronne oraz maseczka
zakrywająca usta i nos.
- Należy regularnie myć ręce wodą z mydłem oraz dopilnować, aby robiły to dzieci, szczególnie po przyjściu do szkoły,
przed jedzeniem, po powrocie z placu zabaw, po skorzystaniu z toalety.
- Dyrektor szkoły zapewnia sprzęt i środki, instruuje pracowników obsługi oraz monitoruje prace porządkowe, ze szczególnym
uwzględnieniem utrzymywania czystości ciągów komunikacyjnych, dezynfekowania powierzchni dotykowych: poręczy, klamek,
włączników światła, uchwytów, poręczy krzeseł i powierzchni płaskich, w tym blatów w salach i w pomieszczeniach do spożywania
posiłków.
- Przeprowadzając dezynfekcję, należy ściśle przestrzegać zaleceń producenta, znajdujących się na opakowaniu środka do
dezynfekcji. Ważne jest ścisłe przestrzeganie czasu niezbędnego do wywietrzenia dezynfekowanych pomieszczeń, przedmiotów,
aby dzieci nie były narażone na wdychanie oparów środków służących do dezynfekcji.
- W szczególności należy przeprowadzić takie działania po zakończeniu zajęć przez uczestnika (w przypadku zajęć indywidualnych)
lub grupę uczestników i przed rozpoczęciem zajęć przez uczestnika lub drugą grupę uczestników.
- Personel pracujący z dziećmi i pozostali pracownicy powinni być zaopatrzeni w indywidualne środki ochrony osobistej –
jednorazowe rękawiczki, maseczki na usta i nos.
Pracownicy myją i dezynfekują ręce, w tym szczególnie:
- a) przed i po kontakcie z dziećmi i młodzieżą,
- b) po kontakcie z zanieczyszczonymi powierzchniami lub sprzętem,
- c) po usunięciu środków ochrony osobistej.
- W pomieszczeniach sanitarno-higienicznych powinny być wywieszone plakaty z zasadami prawidłowego mycia rąk oraz instrukcje
przy dozownikach z płynem do dezynfekcji. Należy też zapewnić bieżącą dezynfekcję toalet.
Gastronomia
- Dzieci powinny korzystać z dystrybutorów wody pod nadzorem opiekuna. Zalecenia higieniczne w przypadku dystrybutorów wody
zostały wskazane na stronie internetowej GIS.
- Przy organizacji żywienia (stołówka, kuchnia) w instytucji, obok warunków higienicznych wymaganych przepisami prawa,
odnoszących się do funkcjonowania żywienia zbiorowego, dodatkowo wprowadzone zostają zasady szczególnej ostrożności dotyczące
zabezpieczenia epidemiologicznego pracowników (środki ochrony osobistej, płyny dezynfekujące do czyszczenia powierzchni
i sprzętów). Szczególną uwagę należy zwracać na utrzymanie wysokiej higieny, mycia i dezynfekcji stanowisk pracy, opakowań
produktów, sprzętu kuchennego, naczyń stołowych i sztućców.
- Posiłki powinny być spożywane w miejscach do tego przeznaczonych., a w przypadku braku takiej możliwości w salach poszczególnych klas w zależności od ilości wydawanych każdego dnia obiadów.
- Wprowadza się zmianowe wydawanie posiłków oraz obowiązkowe czyszczenie blatów stołów i poręczy krzeseł po każdej grupie.
Postępowanie w przypadku podejrzenia zakażenia u personelu
- Do pracy mogą przychodzić tylko osoby zdrowe, bez jakichkolwiek objawów wskazujących na chorobę zakaźną.
- O ile to możliwe w pracę z dziećmi nie powinny być zaangażowane osoby powyżej 60 lat lub z istotnymi problemami zdrowotnymi.
- W szkole wyznacza się pomieszczenie, wyposażone m. in. w środki ochrony i płyn dezynfekujący, w którym będzie można odizolować
osobę w razie zdiagnozowania objawów chorobowych. Na drzwiach tego pomieszczenia umieszcza się napis IZOLATKA.
- W widocznym miejscu umieszcza się potrzebne numery telefonów, w tym stacji sanitarno-epidemiologicznej, służb medycznych itp.
- Procedura postępowania na wypadek zarażenia koronawirusem:
1) W przypadku niepokojących objawów pracownicy nie powinni przychodzić do pracy. Powinni pozostać w domu i skontaktować się
telefonicznie ze stacją sanitarno-epidemiologiczną, oddziałem zakaźnym, a w razie pogorszenia się stanu zdrowia zadzwonić pod
nr 999 lub 112 i poinformować, że mogą być zarażeni koronawirusem.
2) Zaleca się bieżące śledzenie informacji Głównego Inspektora Sanitarnego i Ministra Zdrowia, dostępnych na stronach:
www.gis.gov.pl , a także obowiązujących przepisów prawa.
3) W przypadku wystąpienia u pracownika będącego na stanowisku pracy niepokojących objawów, sugerujących zakażenie
koronawirusem, należy niezwłocznie odsunąć go od pracy. Należy wstrzymać przyjmowanie kolejnych grup dzieci, powiadomić
stację sanitarno-epidemiologiczną i stosować się ściśle do wydawanych instrukcji i poleceń.
4) Obszar, w którym poruszał się i przebywał pracownik, należy poddać gruntownemu sprzątaniu oraz zdezynfekować powierzchnie
dotykowe (klamki, poręcze, uchwyty itp.)
5) Należy ustalić listę osób przebywających w tym samym czasie w miejscach, w których przebywała osoba podejrzana o zakażenie
i wydać zalecenie, aby zastosowały się do wytycznych GIS, odnoszących się do osób, które miały kontakt z zakażonym.
6) W razie jakichkolwiek wątpliwości należy zwrócić się po poradę lub konsultację do właściwej powiatowej stacji sanitarno – epidemiologicznej.
- Wprowadzane wymagania, konieczne dla zachowania zdrowia, muszą być przedstawione i wyjaśnione odbiorcom. Każdy pracownik
przedszkola oraz ajent, prowadzący stołówkę, poświadcza własnoręcznym podpisem zapoznanie się z niniejszą procedurą. Rodzice
informowani są poprzez zamieszczenie procedury na stronie internetowej szkoły.